Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Çene Estetiği

Çene yapısı yüzümüzün ifadesini belirleyen en önemli yapılardan biridir. Özellikle yan profilden duruşumuzu burun kadar etkileyen başlıca yapıdır.

Çene dediğimiz zaman aklımıza hem alt çene hem üst çene gelmelidir. Bunlar yüz kemiklerimiz tarafından oluşturulur ve gelişim sürecindeki bazı problemler alt ve/veya üst çenede anormalliklere sebep olabilir. Bu etkenlerden en önemlisi genetik faktördür bir diğeri de çocukluk dönemindeki geniz eti problemine bağlı yüz gelişimindeki bozulmadır. Çene gelişimi bozulduğunda sıklıkla görüdüğümüz yapı alr çenenin geride üst çenenin önde olduğu şekil bozukluğudur. Alt çenenin geride olmasına retrognati denir yapısal olarak boyutunun küçük olmasına mikrognati denir. Her iki durumda da profilimiz etkilenmektedir.

Alt çenenin küçük veya geride olması durumunda bazı yöntemlerle bu sorun çözülebilir. Bunların ilki ameliyatla çenenin ileri alınmasıdır ancak komplike olması ve iyileşme süresinin uzun olması sınırlı hastalar dışında daha pratik yöntemlere bizi yöneltmiştir.

Bu yöntemlerin başında ameliyatla çeneye implant yerleştirilmesi gelir. Sıklıkla kullanılan silikon implantlar ağız içinden yapılan küçük bir kesiyle çeneye yerleştirlir ve o bölgeye sabitlenir ameliyat süresi yaklaşık 40 dakikadır ve sonrasında normal hayatımıza devam edebiliriz.

Yine ameliyatla çeneye yağ dolgusu yapmak da bir başka seçenek olabilir. Vücüdümüzün başka bir bölgesinden alınan yağ dokusu çene bölgesine verilerek çene yapısında bir şekillendirme sağlanabilir.

Ameliyat istemeyen uygun hastalarda dolgu da bize tatmin edici sonuçlar vermektedir. Poliklinik şartlarında yapılan dolgular belirli kullanılan dolgu ve kişinin özelliklerine bağlı olarak çenede kalmakta  sonrasında tekrar dolgu yapılabilmektedir.

Çeneye silikon implant uygulamasını sıklıkla  burun estetiği ile birlikte yapılabilir. Çene de profil görüntümüzün bir parçası olduğundan burnu ne kadar küçültürsek küçültelim çene gerideyse burun ön planda olacaktır. Biz bu işleme profiloplasti diyoruz yani profilimizi bozan tüm yapılara müdahale edip yüz yapılarının birbiriyle daha uyumlu bir hale gelmesi bu şekilde de ideal yüz ölçülerine ulaşmak amaçlanır.