Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dudak Dolgusu

Yüz bölgesinde özellikle dudakta çoğu zaman hyalüronik asit denen dolgu maddelerini kullanıyoruz. Hyalüronik asit aslında vücudumuzda da bulunan ve su tutma özelliği gösteren yapıtaşlarıdır.   Yaş ve çevresel faktörlerin etkiksi ile bu madde cilt ve ciltaltı dokuda eksildiğinde kendini hacim kaybıyla gösteren bir takım değişikliklere neden olur.  Basitçe açıklayacak olursak dolgu enjeksiyonları ile biz bu su tutan molekülün vücudumuzdaki miktarını arttırmayı hedefliyoruz.

En sık uyguladığımız bölge dudaklardır. Dudaklar çekiciliğin simgesidir. Makyajdaki son dokunuştur. O yüzden yüzünüzle orantılı hacimli dudaklar sizi daha çekici gösterecektir. Hacimli dudaklar deyince aklınıza hemen abartılı yapılan dudaklar gelmesin, dudak dolgusu ile abartılı görünmeyen ihtiyacınız olan doğal dudak görüntüsünü vermek pek tabii ki mümkün.

Dudak dolgusu dudaklara hacim vermenin yanı sıra dudak kontürünün şekillendirilmesi, dudak üstü çizgilerin giderilmesi, dudaktaki derin çizgilerin silinmesi, dudak asimetrilerinin düzeltilmesi amacıyla da kullanılmaktadır.

Dudak dolgusu işlemi öncesinde lokal anestezik kremler sürüyoruz. Sonrasına genellikle ağrısız denilebilecek küçük enjeksiyonlarla dolgu maddesini gereken derinliklere ve bölgelere veriyoruz. İşlem süresi  yaklaşık 10-15 dakikadır. Sonrasında hemen normal yaşantımıza dönebiliyoruz. Dudak dolgusunun etkisini hemen görmekteyiz. İlk başlarda daha şiş görünebilir ancak bu durum sizi korkutmasın 1-2 gün içinde planlanan seviyeye gelecektir. Büyük değişimden korkan hastalar için iki aşamalı tedavi önerilebilir. Ben genellikle 1.haftanın sonunda da rötüş için hastamızı görmek istiyorum. Dudakta kalıcı dolgu uygulamalarını son yıllarda tercih etmiyoruz. Hyalüronik asit içeren dudak dolgusunun kalıcılığı yaklaşık 6-18 aydır. Sonrasında tamamen yok olmaktadır. Sigara, genetik faktörler ve su tüketimi bu sürede değişikliklere neden olabilmektedir. Dudak dolgusu güvenli bir uygulamadır ancak riskleri de mevcuttur. Özellikle bu işlemi  yapan hekime güvenmeniz ve kullanılan ürünün bilinen uzun süredir kullanılan CE belgeli kaliteli bir ürün olması güvenlik açısından önemlidir.

Dudak dolgu uygulamasından sonra en az 2 saat süreyle sert çiğneme hareketleri, aşırı mimikler ve sıcak bir şeyler yemek ve içmek yasaktır, ruj sürülmemelidir.

ÖZETLE

İşlem: Dudak Dolgusu

Amaç: Dudak dolgusu dudaklara hacim vermenin yanı sıra dudak kontürünün şekillendirilmesi, dudak üstü çizgilerin giderilmesi, dudaktaki derin çizgilerin silinmesi, dudak asimetrilerinin düzeltilmesi amacıyla da kullanılmaktadır.

Anestezi: Dudak dolgusu işlemi öncesinde lokal anestezik kremler sürüyoruz.

Ağrı Durumu: Lokal anestezi sonrasında ince iğne uçları ile genellikle ağrısız denilebilecek küçük enjeksiyonlarla dolgu maddesini gereken derinliklere ve bölgelere veriyoruz.

İşlem Süresi: yaklaşık 10-15 dakikadır

Günlük Rutine Dönme Süresi: Hemen

Sonuç Alma süresi: Hemen

Seans: 1 veya 2 aşamada yapılabilir.

Kalıcılık: 4-18 ay

İşlem Sonrası öneriler: Dudak dolgu uygulamasından sonra en az 2 saat süreyle sert çiğneme hareketleri, aşırı mimikler ve sıcak bir şeyler yemek ve içmek yasaktır, ruj sürülmemelidir.