Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Göz Kapağı Estetiği

Üst ve alt göz kapağındaki sarkmalar torbalanmalar yaşlanmanın ilk belirtilerindendir. Ancak gençlerde de azımsanmayacak derecede görülen bu göz kapağı sarkmalarının gelişiminde  en önemli faktör genetik özelliklerdir.

Gözümüz açık haldeyken normalde göz kapaklarımızın bir miktar görünmesi gerekir. Göz kapağındaki cilt ve/veya altındaki yağlı doku sarkarak kirpik hizasına kadar düşebilmekte hatta görme alanını kısıtlayacak kadar ileri derecede olabilmektedir.

Bu durumda ameliyat ihtiyacı doğmaktadır ve ameliyat sırasında üst göz kapağının katlantı çizgisine görünmeyecek alanda kalacak şekilde bir kesi yapılarak fazla cilt ve/veya yağlı doku çıkarılır yine görünmeyecek şekilde de onarılır. İşlem yaklaşık 40 dakika sürmektedir ve iyileşme süresi yaklaşık olarak 1 haftadır. Bu işlem genel anestezi altında yapılabildiği gibi poliklinik koşullarında lokal anestezi ile de yapılabilir.

Bunun dışında özellikle sadece cilt problemlerinde plasma teknolojisi ile ameliyatsız göz kapağı estetiği yapılabilmektedir. Bu işlemde plasma enerjisi ile ciltte kontraksiyon yani büzülme sağlanarak fazla cildin küçülmesi hedeflenir.

Alt göz kapağı anatomisi biraz daha karmaşıktır. Ve yapılacak müdahale hastanın ihtiyacına göre belirlenir sıklıkla tercih edilen yöntemde alt göz kapağı torbalanmasında cok ince bir cilt çıkarılarak alttaki yağlı dokunun tamamen  çıkarılmadan yeniden şekillendirilmesi ve yeni yerlerine yerleştirilmesi planlanır.