Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Karardan Ameliyata Neler Yaşıyoruz?

Ameliyat sizin zihninizde ameliyat kararı vermenizle başlar. Rinoplasti 1 günde karar verilecek ve ertesi gün ameliyat olunacak bir operasyon değildir.  Görüşmeden ameliyata kadar geçen sürede hastalar ameliyatı zihninde canlandırabilmeli, ne istediğine karar vermeli ve anlattıklarımı düşünüp ameliyat gününde aklında bir soru kalmadan kendinden emin bir şekilde karşımıza gelmeli.

Peki öncesinde neler yapıyoruz? Hasta ilk görüşmeye geldiğinde 8 açıdan burun fotoğrafları çekilerek üzerinde analizler yapılır ve hastayla birlikte hangi değişikliklerin yapılması gerektiği, burun yapısının hangi değişikliklere izin vereceği hangi noktalarda bizi sınırlandıracağı ve hastanın beklentileri fotoğraf üzerinde uzun uzun konuşulur. Tüm hastalarımıza özel simülasyon programı kullanılarak ameliyat sonrası hali gösterilir.  Ameliyattan sonra yaşanacaklar, riskler, hasta örnekleri üzerinde konuşulur. Bu aşamada ameliyat kararı ile ameliyat günü arasında hastanın aklında hiçbir soru kalmamalıdır.

Ameliyat Günü: Ben genellikle sabahları ameliyat yapmayı seviyorum ve günde 2’ den fazla rinoplasti almıyorum çünkü ameliyatı yaparken heyecanlı hevesli olmak istiyor ve yorgun olarak ameliyata girmekten kaçınıyorum. Hasta açısından ise ameliyat gününde anestezi uzmanımız tetkikler ile birlikte hastayı değerlendirir. Genel anestezi almasına engel bir durum yoksa hasta ameliyathaneye alınır ve genel anestezi verilir. Ben çok özel durumlar dışında lokal anestezi  ile septorinoplasti yapmayı tercih etmiyorum. Ameliyat sırasında septum denen burun bölmesi düzetilerek fonksiyonel açıdan düzelme sağlanır daha sonra kıkırdak ve kemik yapı şekillendirilir. Burun içine silikon tamponlar burun dışına ise bandaj ve termal atel yerleştirilerek hasta uyandırılır.

Ben burun içine kanamayı önlemek ve iyileşmeyi hızlandırmak için silikon yapraklar yerleştiriyorum böylece eskiden hastaların en çok korktuğu burun tamponu çıkarılması işlemi daha konforlu bir hale geliyor. Tabi bu söylediklerim her hasta için farklı olacaktır çünkü bu ameliyatın belli bir standardı yoktur ve hastadan hastaya cerrahtan cerraha verilecek kararlar yapılacak müdahaleler değişebilir.

 

Peki ya Ameliyat Sonrası: Ameliyattan çıkan hastayı 1 gece hastanede yatarak takip etmeyi tercih ediyorum böylece kanama ve ağrı gibi şikayetler olduğunda daha hızlı müdahale ve tedavi şansımız oluyor. Ertesi gün taburcu olan hasta 7.gün kontrole çağırılarak burun içine yerleştirilen silikon yapraklar, varsa burun ucu dikişleri ve burun ateli çıkarılır. Bazı hastalarda bu sürelerde değişiklik olabildiği gibi burun yapısına göre bazen burun içinde hiçbir şey olmuyor bazen dikişsiz kapalı teknikle ameliyat olduğundan dikişler alınmıyor. Henüz ödemli olsa da işte karşınızda yeni burnunuz. Ödemlerin inmesi yaklaşık 3 haftayı bulmakla birlikte genellikle 10.günden sonra hızlı bir iyileşme olmaktadır. Tam olarak burnun şekline kavuşması ise 6 ay ile 1 yıl arasında zaman alacaktır. Özellikle bu ilk 3 ay gözlük takmamanızı, güneşe çıkmamanızı ve güneş koruyucu kullanmanızı ayrıca yara iyileşmesini geciktireceğinden sigaradan uzak durmanızı öneriyoruz. Tabi burnunuza alacağınız bir darbeden de kaçınmanız gerektiğini söylememe gerek yoktur bile.