Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kepçe Kulak Estetiği

Kulak kepçesi oldukça karmaşık ve her insanda farklı kıvrımlara sahip bir kıkırdak yapıdır. Dolayısıyla bazen bu kıkırdakta kıvrım eksikliği ve/veya dışa doğru belirginleşme görülmektedir.

Özellikle çocukluk döneminde sosyal çevrede yaşanan sorunlar psikolojik gelişimi olumsuz etkilemektedir. Kulak kepçesinde şekil bozuklukları birkaç şekilde görülmektedir.

Çoğu zaman karşılaştığımız problem antihelix denen kıvrımın ve onun uzantılarının yeterince oluşamamasıdır. Bu özellikle kulak kepçesinin üst ve orta kısmında açılma ile kendini gösterir.

Bir diğer problem ise kulak kıkırdağının kulak deliğine yakın olan kısmında kavum concha denen yapının büyük ve rijid olmasıdır. Bu da kulak kepçesinin orta bölgesinde bir açılmaya neden olur.

Bunların dışında lobül denen kulak memesinin büyük olması veya kulak kepçesinin üst kısmında kafatası ile yaptığı açının fazla olması gibi sorunlar  görülebilmekte hatta bazen tüm problemlerin birarada görüldüğü şekil bozukluluklarına da rastlamaktayız.

Kepçe kulak ameliyatında sıklıkla 2 yöntem kullanılır. Kapalı veya iple kulak estetiği denilen yöntemde küçük deliklerden gönderilen iplerle kulak kıvrımı oluşturulur. Açık teknikte kulak arkasına yapılan küçük bir kesi ile kıkırdaktaki problemli kısım ortaya konarak deformiteler giderilir ve kıvrımlar oluşturulur. Ameliyat süresi her iki kulak için toplamda 1 saat kadardır. Ve sonrasında normal hayatımıza dönebiliriz. Tek yapmamız gereken bir süre bandajlarla dolaşmak olacaktır. Özellikle ilk hafta sıkı bandaj uygulaması önemli.