Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Piezo Burun Estetiği

Genel Bİlgilendirme

Burun; iskelet (kemik ve kıkırdak), cilt ve membranöz destek dokularından oluşan dinamik bir organdır. Burun estetiği, burun içerisindeki kıkırdak ve/veya burnu oluşturan yapıların şeklinde bozukluk, asimetri olduğu durumlarda uzman hekimler tarafından bu şekil bozukluğunun giderilmesi amacıyla yapılan cerrahi işlemdir.

Rinoplasti yani burun estetiği olarak isimlendirilen bu cerrahi işlemde amaç burun şekil bozukluğunu düzeltmektir. Ve sıklıkla burun içinde nefes almaya engel oluşturan kemik/kıkırdak eğriliklerinin düzeltilmesi (deviasyon) ameliyatı ile birlikte yapılabilmektedir.

Burun estetiğinde kemiklerin şekillendirilme aşaması ameliyatın en önemli basamağıdır. Düzenli bir kemik şekillendirme yapılmazsa uzun dönemde burunda sorunlar yaşanacaktır.

Bu kemikleri şekillendirme işlemi sırasında klasik ameliyat tekniğinde burun içinden tüneller oluşturulur. Kemik keskileri bu tünelden yerleştirilerek görmediğimiz bir bölgede kemikleri düzenli bir şekilde kırmaya çalışırdık. Tabi düzensiz noktalardan çatlayan zayıflayan ve kırılan kemik iyileşme döneminde de düzensiz iyileşebiliyordu.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle burun estetiğinde de özel enstrümanlar kullanmaya başlandı.

Bu teknikte burun cildi kaldırıldıktan sonra damar ve sinir tabakasının olduğu zar altına giriliyor ve kemik doku geniş bir şekilde ortaya konuyor. Ultrasonik Kemik Kesici yani piezo ile kemikler üzerinde minimal işlemler yapılıyor. Böylece kemiklerin hangi bölgesinde düzensizlik var, eğriliğe neden olan kısım neresi rahatlıkla görebiliyor ve sadece kemik üzerinde kan damarlarına yumuşak dokulara ve sinirlere zarar vermeden şekillendirme yapabiliyoruz.

Bu cihaz özel titreşimlerle çalışıyor kemiğin neresine müdahale edeceğimize göre değişen uçlarıyla burnun her noktasına her müdahaleyi yapabiliyoruz. Alet sadece kemik dokunun üzerinde çalışıyor ve yumuşak dokulara temas ettiğinde duruyor. Kemikler kırılmadığı için iyileşme daha hızlı oluyor. Morluk şişlik ve ağrı nerdeyse olmuyor. İyileşme döneminde yaşanan uzun dönem sorunlarını en aza indirgeniyor.

Ancak unutmamız gereken bir nokta var ki bu alet sadece bir araç, ameliyatı yapan biz cerrahlarız her cerrahın da bu aleti yorumlaması ve kullanımı farklı olacaktır. Sadece bir cihaza bel bağlayarak cihazdan mucize beklememek gerekir