Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Profil Estetiği Birçok Cerrahi Uygulamayı Kapsar

Burun,Boğaz ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yusuf Orhan Uçal,profil estetiği olarak bilinen profiloplasti cerrahisi ile ilgili bilinmeyen noktaları açıkladı.

Yüz,parçalar bütünüdür. Ve bütün olarak değerlendirilmelidir.Burun,Boğaz,Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Yusuf Orhan Uçal, profil estetiği olarak bilinen profiloplasti cerrahisi ile ilgili açıklamalarda bulundu.Hayattan zevk almanın ilk koşulu”Kendini sevmek” olduğunu söyleyen Op. Dr. Yusuf Orhan Uçal,”Kendini sevmek ise dış görüntünüzden memnun olmakla başlar.Sevmediğiniz,memnun olmadığınız.fiziksel olarak kusurlu bulduğunuz bir uzvunuz var ise estetik cerrahi imdadınıza yetişir ve istediğiniz görüntüye kavuşmanıza yardım eder.Yüzde oluşan herhangi bir orantısızlığın yüzün bütününü etkiler.Profiloplasti,yüz profilinde burun,alım,elmacık kemikleri,kaşlar,yanaklar,dudaklar ve çenenin birbiriyle uyumlu hale getirilmesi işlemidir”dedi.

Yüz estetiğinde temel hedefin doğal görünüm

Op. Dr. Uçal,estetik planlamasının kişiye özel olarak.tüm yüz ve boyun yapılarının birbirine olan uyum ve oranı değerlendirilerek yapıldığını belirterek,diğer estetik uygulamalarında olduğu gibi yüz estetiğinde temel hedefin doğal görünüm elde etmek olduğunu açıkladı.

Yüz profilinde alın-burun-çene üçgenindeki dengenin dikkate alınması gerektiğini dile getiren Uçal,yüzdeki tüm organların ve yüz yapısının birbirine uyumu ve orantısı için hekimlerin yüz estetiğini bir bütün olarak ele alması,alın,burun,çene ve elmacık kemiklerini kapsayan planlama ve işlem yaparak yüz genelinde orantılı bir estetik yakalaması gerektiğine dikkat çekti.

Op.Dr. Yusuf Orhan Uçal.Profiloplasti ameliyatlarının burun estetiği (rhinoplasti),çene estetiği(mentoplasti),üst göz kapağı için(blefaroplasti),alın ve elmacık kemikleri estetiğinde bir yada birkaçını kapsadığını belirtti.

Op. Dr. Yusuf Orhan Uçal, yüz estetiğinin bir bütün olarak ele aldığında alın, burun, çene ve elmacık kemiklerini kapsayan planlama ve işlem yaparak yüz genelinde orantılı bir estetik yakalanabileceğini söyledi.

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

“Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek, burun etini almak ve burun kıkırdağındaki düzensizliklere müdahale etmek gibi sebeplerle yapılan rinoplasti ameliyatında bu iş için özel geliştirilmiş keskiler kullanılır” diyen Uçal, bu ameliyatlarda yalnız şekil bozuklukları değil aynı zamanda burun içindeki kemik eğriliklerinin (septumdeviasyonu) de düzeltildiğini belirtti. Op.Dr. Uçal şunları söyledi:

ÇENE AMELİYATI (MENTOPLASTİ)

“Çene ameliyatlarında ağız içinden girilir. Gerekli yerlere kişinin kendi dokusundan enjekte edilir ya da bu iş için geliştirilmiş özel implantlar yerleştirilir. Kendi dokusu için çoğunlukla liposuction ve meme küçültme ameliyatlarından elde edilen dokulardan faydalanılır, bazen bu iş için karın ve kalça bölgesinden de doku alınabilmekte.

ÜST GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Üst göz kapağı derisinde bollaşma genellikle ilerleyen yaşlarda kasların incelmesi nedeniyle başlar. Alın ve kaşlarda aşağı doğru sarkmalar göz kapağının da bollaşmasına neden olur. Bu durum kalıtımsal nedenlerle daha genç yaşlarda da görülebilir. Üst göz kapağı ameliyatlarına alın ve kaşların orantısal hesaplamalarından sonra karar verilir. Ameliyata karar verdikten sonra çizimlerle çıkarılacak deri ve kas miktarının belirlenir”

ALIN VE ELMACIK KEMİKLERİ ESTETİĞİ

Belirginleşmesi istenen elmacık kemikleri için ağız içinden girilerek yanaklara implant yerleştirildiğini söyleyen Op. Dr. Yusuf Orhan Uçal, bazen bu implantların elmacık kemikleri üzerine dikildiğini, çene ameliyatlarında olduğu gibi alın ve elmacık kemikleri ameliyatında da implant yerine kişinin kendi dokusunun da enjekte edilebileceğini söyledi.